Opublikowany przez: Monika C. 2019-06-10 14:26:47
Autor zdjęcia/źródło: Zmiana imienia @Pixabay
Po długich poszukiwaniach i rodzinnych naradach wybraliście imię dla swojego dziecka. Teraz uznaliście, że nie pasuje i chcecie je zmienić? Zastanawiacie się czy istnieje możliwość jego zmiany, po tym jak został sporządzony Akt urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego? Tak, jest to możliwe. Łatwiej jest dokonać zmiany w ciągu 6 miesięcy od chwili rejestracji, ale później też jest to możliwe.
Zmiana imienia dziecka może polegać na zastąpieniu imienia dziecka innym, można dodać drugie imię, zastąpić dwa jednym, zmienić kolejność imion lub pisownię (przydatna opcja w razie zmiany miejsca zamieszkania). Urzędnik USC ma prawo wniosek odrzucić. Należy wówczas złożyć odwołanie do właściwego Wojewody w ciągu 14 dni od otrzymania pisma z Urzędu Stanu Cywilnego.
By zmienić imię dziecka wymagana jest zgoda obojga rodziców, jak również ich osobiste stawienie się w urzędzie.
Zmiana imienia dziecka jest możliwa w trakcie pierwszego półrocza od chwili rejestracji faktu urodzenia dziecka w USC. Najczęściej podawanymi powodami są: chęć zmiany imienia z przyczyn osobistych i zmiany miejsca zamieszkania.
Czasem zdarza się, że to nie rodzice wybierają imię dla swojego dziecka lecz urzędnik USC. Dlaczego? W Polsce istnieje obowiązek dokonania rejestracji faktu urodzenia dziecka w ciągu 21 dni od jego narodzin. Jeśli nie zrobią tego rodzice – zostanie na nich nałożona kara administracyjna, a kierownik USC, na podstawie informacji wysłanej ze szpitala, wybierze imię samodzielnie i sporządzi Akt urodzenia dziecka. Urzędnik wybierając imię dla dziecka kieruje się popularnością imion nadawanych w tym czasie. W takiej sytuacji rodzice mają 14 dni na pisemne odwołanie się od decyzji kierownika USC i podanie imienia, które sami wybrali.
Druga możliwość zmiany imienia dziecka w ciągu 6 miesięcy od wystawienia Aktu urodzenia, to ta kiedy rodzice chcą zmienić imię wybrane samodzielnie i podane do aktu. Zmiany takiej można dokonać tylko raz. Należy wtedy dostarczyć odpowiedni wniosek do dowolnego Urzędu Stanu Cywilnego lub Konsulatu RP.
Zmiana imienia po upływie pół roku od wystawienia aktu urodzenia jest możliwa ale już trudniejsza. Można jej dokonać dlatego, że:
imię jest ośmieszające,
nie licuje z godnością człowieka lub
używane jest inne imię.
Taka zmiana wymaga postępowania i decyzji administracyjnej wydanej przez kierownika USC. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.
Właśnie z powodu używania innego imienia na co dzień z tej możliwości skorzystali Piotr Kraśko i Karolina Ferenstein-Kraśko, wnioskując o zmianę imienia ich 3,5 letniej córki, z Laura na Lara (powiedział w wywiadzie dla Faktu Piotr Kraśko). Dziewczynka nie lubi swojego oficjalnego imienia Laura, ani zdrobnienia Laurka. Swoje imię zmieniła również znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska, która po urodzeniu otrzymała imię Marta (jak podaje Wprost). Wszyscy jednak nazywali ją Martyną, kobieta zdecydowała się więc na zalegalizowanie imienia, którym się posługuje od wielu lat, a co najważniejsze je akceptuje.
Warto wiedzieć: zmieniając imię i nazwisko zmianie ulegnie jedynie nasza tożsamość, nie spowoduje to zatarcia skazania, umorzenia długów, ani nie zwolni ze spłaty kredytów.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.